veterani 2021Nezisková organizace Post Bellum pořádá již 7. rokem veřejnou sbírku, kterou v ulicích symbolizují červené květy vlčího máku. Den válečných veteránů se 11. 11. slaví po celém světě, zejména v anglosaských zemích, a jeho datum připadá na den ukončení první světové války. Vlčí mák, který je symbolem tohoto svátku, pokrýval tehdy hroby vojáků padlých na západní frontě.

Ve veřejně přístupném archivu Paměť národa je nyní uloženo 1300 příběhů lidí se statusem válečného veterána (veteráni z II. světové války, účastníci odboje za II. světové války a Pražského povstání, partyzáni, účastníci 3. odboje) a další tisíce odbojářů a statečných lidí, kteří se nacismu nebo komunismu postavili, ale tento oficiální vojenský status dosud nemají.

Jedněmi z veteránů, jejichž životní příběhy jsou zaznamenány v archivu Paměti národa, jsou i strašičtí rodáci Josef Polívka, plukovník v.v. a Bohuslav Velvarský, plukovník v.v., kteří bojovali za II. světové války na Západní frontě. Těmto hrdinům byl, v areálu Muzea Středních Brd ve Strašicích dne 28.10.2021, slavnostně odhalen pomník u příležitosti 100. výročí jejich narození.

V Místní knihovně ve Strašicích můžeme tuto sbírku podpořit od 1. do 30. 11. 2021, během výpůjčních hodin. Vybrané prostředky z veřejné sbírky budou věnovány na zaznamenání a uchování příběhů válečných veteránů. Těm hrdinům, kteří potřebují přímou pomoc, pomáhá Centrum pomoci Paměti národa, díky síti dobrovolníků napříč celou republikou.

Sbírku je možné podpořit také on-line na denveteranu.cz, či nákupem vlčích máků na eshop.pametnaroda.cz.

AKCE A VÝSTAVY

fbook
duben 2024
kalendarStrašický kalendář
kronikaStrašické kroniky a matriky

Hlavní sponzoři

paliva strasice logo strasice
Paliva Strašice Služby obce Strašice s.r.o.
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com